Pychówka - konserwacja i przechowywanie | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Czlowiek tylko dlatego jest nieszczesliwy gdyz nie wie, ze jest szczesliwy. I to wszystko, nic wiecej! Kto to zrozumie bedzie czuc sie szczesliwym w kazdej chwili


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Łodzie, pontony i inne środki pływające
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Pychówka - konserwacja i przechowywanie

Lukaszb

Offline

Może doczekamy sie jeszcze takich czasów, ale nie zbaczajmy z tematu pychowek, czekam na opinie innych Oczko p.s. przepraszam za brak polskich liter w większości wyrazów ale mój wspaniały tablet wie lepiej ode mnie...
 

Wojtek84

Offline

Pychówka nie może stać cały czas na wodzie , na sezon zimowy się ja ściąga na ląd . Wiosną przed pierwszym wodowaniem obowiązkowa konserwacja uszczelnienie smołą ale tak jak napisał wcześniej kolega o całkowitym uszczelnieniu nie ma mowy.
 

Radek P

Offline

Witam Wszystkich! Temat troszkę już zakurzy ł się ale postanowiłem go odświeżyć przed sezonem. Od kilku lat bardzo interesują mnie tradycyjne, drewniane pychówki. Parę zrobiłem , jakieś wyremontowałem.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/58c1c0b969cf8_zd-3.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/58c1c0ef31ebb_zd-5.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/58c1c114231db_zd-7.jpg

Opiszę Wam co i jak z nimi robić aby posłużyły jak najdłużej.Po zakupie nowej, przez pierwsze trzy lata powinniśmy impregnować łódkę przed wodowaniem, później można robić to rzadziej jak już drzewo jest dobrze zakonserwowane. Nie używajcie do tego nigdy oleju przepalonego co jest niestety bardzo popularne w moich rejonach. Jest to po prostu trucizna dla drzewa. Nie nadają się żadne lakiery czy lakierobejce zostawiające powłokę. pokost lniany strasznie wysusza drzewo. Drewnochrony nie zabezpieczają należycie łódki która będzie w wodzie przez cały sezon.Z środków które testowałem i mogę szczerze polecić to, mieszanina smoły drzewnej, oleju lnianego i terpentyny balsamicznej. Są to środki w 100% naturalne, nieszkodzące środowisku i bardzo dobrze zabezpieczające drewno w wodzie.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/58af172291c94_cam00496.jpg

Przed impregnacją i uszczelnieniem, pychówka musi być dobrze wysuszona. Uszczelniamy sznurem konopnym lub pakułami lnianymi. Ja do ubijania dychtunku używam młotka i klina drewnianego. Następnie zabezpieczamy to wrzącym lepikiem z dodatkiem ropy. Ważna rzecz, nigdy nie smarujemy całego dna i burt, tylko miejsca uszczelnień i ewentualnie gwoździ poniżej linii wody i tylko od zewnętrznej strony. Pychówki mają to do siebie że muszą nasiąknąć wodą i być wilgotne do końca sezonu, wówczas nie będą ciekły. Po deszczach nie wylewam z nich wody do końca aby podczas upałów nie rozszczelniły się. Dotyczy to głównie tylnej części która bez obciążenia pozostaje ponad lustrem wody. Łódkę przypinamy na zakolach rzek lub w ujściach mniejszych rzek gdzie nurt jest słabszy i gdzie nie będzie się obijać o kamieniste opaski.
Po sezonie wyciągamy na brzeg lub przewozimy na działkę. Myjemy ją z zabrudzeń i ustawiamy na podwyższeniu do góry dnem. Ja osobiście ją przykrywam aby na nowy sezon, jak tylko pogoda pozwoli, szybko ją przygotować i na wodę. W przeciwnym razie można długo czekać aby po zimie odpowiednio wyschła.
Podczas pływania pychówkami, uważam że:
-kratownica (gretingi) na dnie, bardzo ułatwia korzystanie z nich. Wyrównuje dno z wręgami i pozwala uchronić nasz bagaż i obuwie przed przemoczeniem.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/58c1c14390e40_zd-4.jpg

- dziób (sztaba) powinien być płaski, bo z reguły robi jako stopień do Naszej łódki przy załadunku i rozładunku. Na zaokrąglonej sztabie łatwo się poślizgnąć jak jest mokra.
- pawęż (tyłek) musi być solidna z twardego drzewa aby wytrzymała silniki kilkunasto konne. Ze względu na swój ciężar i ładunek, trzeba używać mocniejszych silników. Ja mam 8 km 2T, pływam po środkowej Wiśle z 2 dorosłymi osobami + 1 lub 2 dzieci i myślę że jest to minimum do długości 6,1 m pychówki jakiej używamy.
- wiosło pychowe 3-3,5 m długości. Ze wszystkich jakie sobie wystrugałem, polecam akacjowe. Nie boi się wody, twarde a zarazem sprężyste. Koniecznie zakończone metalową okuwką. Wówczas spełnia rolę wiosła, bosaka i echosondy.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/58c1c16f53222_zd-8.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/58c1c19b92f5d_zd-9.jpg

- burty 40-45 cm wysokości (niższe mogą być na starorzecza lub mniejsze rzeki)
Rozważając zakup pychówki, na jej minusy wpływają:
- waga, potrzebna przyczepka lub 3 przyjaciół do wyciągnięcia jej po sezonie
- długość
-większy silnik
- inna technika wiosłowania, polegająca na, wiosłowaniu po jednej stronie burty z zawijaniem do utrzymania kierunku
Do plusów zaliczam:
- wygląd
- komfort w pływaniu
- spiningowanie w trzy osoby
- cicha podczas łowienia
- nie boi się przeszkód wodnych jak wystające konary, kamienie czy płycizny itp.
Jest wiele odmian pychówek w zależności od przeznaczenia i rzek na jakie zostały zrobione. Po kilku latach użytkowania ich mogę powiedzieć, że mają klasę, wzbudzają duże zainteresowanie wędkarzy i spacerowiczów. Szczerze polecam.
PS. Nie przeciekają przy właściwym dbaniu o nie.
 

Artur Betcher

Offline

Powinieneś założyć swój temat o tym. Post po czasie zginie przy innych.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Radek P

Offline

Faktycznie, masz rację, nie pomyślałem o tym.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Rosówka- zbieranie, przechowywanie itp. Przynęty żywe używane żeby złowić suma 217 27 lipca 2016 03:08
Konserwacja kołowrotka Poradniki wędkarskie 43 27 kwietnia 2015 09:13
Przypony z podwodnym spławikiem - przechowywanie Bojka, Boczny Trok, Spławik na suma 5 30 stycznia 2015 01:30
Przechowywanie żywca Żywiec - nęcenie, sprzęt i metody połowu 29 27 stycznia 2013 19:45
Przechowywanie plecionki. Plecionki sumowe, żyłki na suma, przypony na suma 7 04 września 2012 08:33
Wygenerowano w sekund: 1.70
51,298,217 unikalne wizyty